Kolostrum je bistvenega pomena za preživetje in zdravje novorojenega teleta. Kravja posteljica popolnoma loči materino kri od krvi ploda, kar preprečuje prenos imunoglobulinov (Ig) med brejostjo. Zato je imunska zaščita telička odvisna predvsem od kolostralnih imunoglobulinov, ki se absorbirajo v črevesju v prvih urah po rojstvu. To imenujemo pasivni prenos imunosti. Poleg protiteles je kolostrum odličen vir številnih hranil in bioaktivnih spojin. Te vključujejo rastne dejavnike pomembne za razvoj, peptide s protimikrobnim delovanjem in posebne biomolekule holina. Če se hrani svežega, se lahko prenesejo tudi imunske celice. Pomen krmljenja s kolostrumom presega njegovo ključno vlogo zagotavljanja imunske zaščite telička. Krmljenje z ustreznimi količinami visokokakovostnega kolostruma izboljša zmogljivost teleta v kasnejšem življenjskem obdobju, vključno z višjo stopnjo prirasta in produktivnostjo. Trenutno potekajo raziskave, ki preučujejo učinke različnih sestavin kolostruma na rast črevesnega epitela in zmogljivosti telet krmljenih z večjimi količinami kolostruma k temu, da kot krave proizvedejo več mleka.
Na žalost na številnih kmetijah pogosto primanjkuje kakovostnega kolostruma. Zato morajo kmetje kupovati nadomestke kolostruma, povečati donos kolostruma svojih krav, krmiti kolostrum slabše kakovosti ali pa nositi posledice. Nedavne raziskave na večih univerzah kažejo, da lahko dodajanje ReaShure® z natančnim sproščanjem holina kravam v predporodnem obdobju poveča proizvodnjo in kakovost kolostruma.
V tem članku so povzeti rezultati štirih študij izvedenih na treh univerzah, ki so raziskovale vpliv dodajanja ReaShure na kakovost in prirejo kolostruma.
REZULTATI ŠTUDIJ
V vseh spodaj opisanih študijah je bil uporabljen preprost načrt za preučevanje učinka izdelka ReaShure na kakovost in količino kolostruma. Breje krave črno-bele pasme so bile 21 dni pred telitvijo in do telitve krmljene s kontrolnim obrokom ali s kontrolnim obrokom in dodatkom ReaShure. V vseh raziskavah so kolostrum zbrali ob prvi molži, ga za vsako kravo posebej stehtali in analizirali glede kakovosti s pomočjo Brix refraktometra ali koncentracije IgG. Zenobi s sodelavci (2018), Bollatti s sodelavci (2020) in Swartz s sodelavci (2022) so zbrani kolostrum analizirali tudi na vsebnost maščob, beljakovin in laktoze. Poleg tega so Swartz in sodelavci (2022) dodatno analizirali vzorce glede koncentracije metabolitov holina.
Balchem proizvaja dve različici svojega izdelka, ki vsebujeta pred vampom zaščiten holin. ReaShure in bolj koncentrirano obliko imenovano ReaShure-XC. Oba sta zasnovana tako, da pri krmljenju s priporočenimi količinami (ReaShure = 60 g/dan, ReaShure-XC = 30 g/dan) zagotavljata približno 13 g holinskih ionov na dan. V naslednjih raziskavah je bil uporabljen eden ali oba izdelka.
Štiri študije povzete v tem dokumentu, predstavljajo celoten nabor podatkov o vplivu krmljenja ReaShure kravam molznicam v predporodnem obdobju na količino in kakovost kolostruma. Dva poskusa sta pokazala veliko povečanje količine kolostruma (Swartz et al. [2022] in Holdorf et al. [2023]), en poskus je pokazal veliko povečanje koncentracije IgG (Zenobi et al.[2018a]), en poskus pa ni pokazal odziva na količino ali kakovost kolostruma (Bollatti et al. [2020b]).
Swartz in sodelavci (2022) so ugotovili, da so krave, ki so jim v predporodnem obdobju dodajali ReaShure-XC, proizvedle 85 % več kolostruma kot kontrolna skupina (6,3 kg v primerjavi s 3,4 kg), pri čemer se delež maščobe, beljakovin ali laktoze v kolostrumu ni zmanjšal (slika 1). Čeprav je dodatek ReaShure-XC povečal količino kolostruma, v tej študiji ni vplival na kakovost kolostruma ocenjeno z Brix refraktometrom (P = 0,29) ali oceno somatskih celic (P = 0,09). Swartz in sodelavci so poročali tudi, da je dodatek ReaShure-XC povečal izkoristek holinskih metabolitov, kar je pri kravah z dodatkom ReaShure-XC povzročilo 100 % povečanje skupnega izkoristka holinskih delcev. Ta študija je prva, ki je opredelila metabolite holina v kravjem kolostrumu.
Podobno so Holdorf in sodelavci (2023) poročali, da so krave z dodatkom ReaShure-XC proizvedle 5,4 kg kolostruma v primerjavi s 3,4 kg v kontrolni skupini (P = 0,04; slika 2). To pomeni za 2,0 kg (59 %) več kolostruma pri kravah, ki so prejemale dodatek ReaShure-XC brez negativnega vpliva na koncentracijo IgG.
V raziskavi Zenobija in sodelavcev (2018a) je bila proizvodnja kolostruma številčno višja pri kravah, ki so bile krmljene z ReaShure (9,4 kg proti 8,7 kg). Dodatek ReaShure je v primerjavi s kontrolno skupino pomembno povečal količino IgG (702 proti 490 g/kravo, P = 0,04; slika 3). To je posledica večje prireje količine kolostruma in večje koncentracije IgG v kolostrumu (86,9 proti 68,2 g/L, P = 0,03) v primerjavi s kravami, ki niso prejemale dodatka ReaShure (slika 4).
Bollatti in sodelavci (2020b) so v poznejši študiji poročali, da dodajanje ReaShure v prehodnem obdobju ni vplivalo niti na količino niti na sestavo kolostruma. Omeniti velja, da je bila v tej študiji povprečna koncentracija IgG v kolostrumu 118 g/L, kar je 50 % več, kot so poročali prej (Zenobi et al., 2018a).
POVZETEK
Način delovanja s katerim dodatek ReaShure vpliva na količino in kakovost kolostruma je še vedno predmet razprave. Mlečna žleza proizvaja imunoglobuline, večinoma pa prenaša velike količine plazemskega IgG preko epitelijskih celic v kolostrum. Mehanizmi s katerimi holin ali iz njega pridobljeni fosfolipidi vplivajo na vsebnost IgG v kolostrumu niso znani. Področji, ki jih je še treba raziskati sta proliferacija mlečnih celic in povečan prenos Ig iz plazme v epitelijske celice mlečne žleze. Najverjetneje gre za izboljšanje presnove lipidov. Glede na vlogo holina pri darovanju metilnih skupin (epigenetika, izražanje beljakovin), celični strukturi, funkciji in integriteti (črevesja, mlečne žleze) ter imunosti (funkcionalnost, vnetje) pa zagotovo obstajajo tudi drugi možni dejavniki, ki prispevajo k večji količini in kakovosti kolostruma. Čeprav se o natančnem načinu, kako ReaShure na to vpliva še vedno razpravlja, je povečana količina kolostruma odličen ključni kazalnik uspešnosti dobrega programa za prehodno obdobje. Čeprav obstajajo še neodkrite prednosti krmljenja krav z ReaShure v drugih fazah laktacije je priznano, da je to koristno v za vsako kravo v predporodnem obdobju. Dolgoročni vplivi na uspešnost potomcev o katerih smo že govorili, so posledica ciljno usmerjene uporabe v zelo kratkem obdobju pred porodom.
Proizvajalci mleka že več let vedo, da lahko ReaShure pomaga pri lažjem prehodu v laktacijo. Nove raziskave zdaj kažejo, da lahko izboljša tudi količino in kakovost kolostruma ter tako pomaga zgraditi temelje za bolj zdrava teleta. Kratkoročna naložba v prehodnem obdobju lahko vašim kravam pomaga preiti v zdravo in produktivno laktacijo že danes, hkrati pa tlakuje pot za pomembne donose v prihodnosti, ko bodo vaše telice vstopile v laktacijo.
REFERENCE
Bollatti, J. M., M. G. Zenobi, N. A. Artusso, G. F. Alfaro, A. M. Lopez, A. Barton, C. D. Nelson, C. R. Staples, J. E. P. Santos. 2020b. Timing of initiation and duration of feeding rumen protected choline affects performance of lactating Holstein cows. J. Dairy Sci. 103:4174–4191.
Holdorf, H. T., S. J. Kendall, K. E. Ruh, M. J. Caputo, G. J. Combs, J. Henisz, W. E. Brown, T. Bresolin, R. E. P. Ferreira, J. R. R. Dorea, and H. M. White. 2023. Increasing the prepartum dose of rumen-protected choline: Effects on milk production and metabolism in high producing Holstein dairy cows. J. Dairy Sci.106:5988-6004.
Santos, J.E.P., U. Usman. 2023. Choline: A required nutrient for transition dairy cows. Feedstuffs. June 2023, page 17.
Swartz, T. H., B. J. Bradford, O. Malysheva, M. A. Caudill, L. K. Mamedova, and K. A. Estes. 2022. Effects of dietary rumen protected choline supplementation on colostrum yields, quality, and choline metabolites from dairy cattle. JDS Comm. 3:296–300.
Zenobi, M. G., R. Gardinal, J. E. Zuniga, A. L. G. Dias, C. D. Nelson, P. Driver, B. A. Barton, J. E. P. Santos, and C. R. Staples. 2018a. Effects of supplementation with ruminally protected choline on performance of multiparous Holstein cows did not depend upon prepartum caloric intake. J. Dairy Sci. 101:1088-1110.
Zenobi, M.G., J.M. Bollatti, A.M. Lopez, B.A. Barton, C.L. Hixson, F.P. Maunsell, W.W. Thatcher, K. Miller-Cushon, J.E.P. Santos, C.R. Staples, and C.D. Nelson. 2022. Effects of maternal choline supplementation on performance and immunity of progeny from birth to weaning. J. Dairy Sci. 105:9896-9916.