Načrt petih točk zatiranja mastitisa je bil uveden v Veliki Britaniji že v 60. letih in še vedno pomembno prispeva k zmanjšanju pojavnosti mastitisa. Ena izmed točk je tudi razkuževanje seskov po molži. Razkuževanje seskov po molži je pomembno za preventivo okužb povzročenih predvsem z nalezljivimi povzročitelji, za zaščito seska (ustvarjanje bariere na konici seska, ki je vstopno mesto za bakterije) in za izboljšanje kondicije seska z dodanimi emolienti, ki vlažilno vplivajo na kožo seska.

Spodaj je predstavljen primer kmetije, ki je prešla iz sistema molzišča na molznega robota. V molzišču so uporabljali produkt za razkuževanje po molži, ki je omejil širjenje kužne bakterije Strep. agalactiae, ko pa so prešli na robota, razkuževanja po molži niso več uporabljali.

Iz rezultatov bakteriološke analize celotne črede je razvidno, da se je kužni povzročitelj Strep. agalactiae s prenehanjem razkuževanja po molži kot požar razširil po celotni čredi, saj je prišlo do prenosa bakterije med kravami med molžo na robotu.


Slika 1: Rezultati bakteriološke analize vzorcev mleka od posameznih krav iz katerih je razvidna visoka okuženost krav s kužnim povzročiteljem Strep. agalactiae.


Poleg učinkovitega razkuževanja pred in po molži na robotih, je pred prehodom na tak tip sistema molže priporočljivo izvesti analizo bazenskega vzorca mleka s PCR preiskavo in tako preveriti ali so v čredi prisotni kužni povzročitelji mastitisa (npr. Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Mycoplasma). To je pomembno, saj ima robotski način molže poleg prednosti tudi določene slabosti, ki lahko vplivajo na hitrejše širjenje kužnih povzročiteljev.

Robot vse krave molze z isto molzno enoto, v klasičnem molzišču pa uporabljamo več molznih enot. Okužena enota robota je torej lahko vir okužbe za vse krave v čredi! Poleg tega pri robotski molži ne moremo določiti zaporedja molže in molzti okuženih krav zadnjih.   

Slovensko društvo za kakovost mleka in zdravje vimena je v sodelovanju z Animalis, d.o.o, in Mlekarno Celeia septembra 2023 opravilo raziskavo bazenskih vzorcev kmetij s PCR analizo glede prisotnosti povzročiteljev mastitisa v Sloveniji. V raziskavo je bilo vključenih naključnih 87 slovenskih kmetij.

Graf 1: Zastopanost kmetij vključenih v analizo po regijah.

Bakterijo Staphylococcus aureus, ki je kužni povzročitelj mastitisa smo našli na 59 % kmetij, kar je zelo visok procent (pozitiven PCR rezultat pomeni, da je bakterija prisotna; lahko je okužena le ena žival, lahko večina). Na Staph. aureusa pa je bilo pozitivnih 68 % kmetij, ki uporabljajo molznega robota, kar nakazuje na že prej omenjeno problematiko glede boja s kužnimi povzročitelji na robotskem načinu molže.


Rejcem smo ob jemanju bazenskega vzorca za PCR analizo postavili tudi nekaj vprašanj. Eno izmed njih je bilo ali poznajo status kmetije glede prisotnosti Staph. aureusa. Njihovi odgovori in dejanski rezultati analiz se večinoma niso ujemali, iz česar lahko zaključimo, da zelo malo kmetov pozna status kmetije glede prisotnosti Staph. aureusa. To je zelo slabo, saj dokler ne vemo, da ga imamo, ne ukrepamo in bakterija se med kravami, zlasti med molžo, širi. Prav tako velja za kužnega povzročitelja Strep. agalactiae.

 

ZAKLJUČEK

Robotski način molže ima tako svoje prednosti kot slabosti. Če se osredotočimo na problematiko glede kužnih povzročiteljev mastitisa lahko robot predstavlja veliko tveganje za prenos bakterije po čredi (uporaba ene enote za vse krave, težka določitev zaporedja molže in ločitev pozitivnih od negativnih živali…). Poleg določitve bakteriološkega statusa črede pred prehodom na robotski način molže s PCR analizo bazenskega vzorca sta glavna ukrepa za preprečitev problematike tudi dobro razkuževanje seskov po molži in razkuževanje enot med molžami za omejitev prenosa kužnih povzročiteljev med kravami.

Pri razkuževanju seskov po molži je pomembno spremljati učinkovitost izvedenega, saj je razkuževanje zelo odvisno od pravih nastavitev in pravilne uporabe razkužil.

     
Slika 2 in 3: Pomembno je dobro zaznavanje pozicije seskov in nato uspešno nanašanje razkužila po molži (vir: CID LINES, Ecolab).


Kot je razvidno iz analize odgovorov statusa črede le malo kmetov pozna status svoje črede glede okuženosti z nalezljivimi povzročitelji. V primeru pozitivnega PCR rezultata je potrebno določiti posamezne pozitivne živali (vzorčenje celotne črede – kar je v robotskih rejah pogosto težje kot v rejah z molziščem, kjer vzorce običajno jemljemo v molzišču) ter izbrati nadaljnje ukrepe glede na situacijo.

Pomembno je spremljanje pozitivnih kmetij, ponovitev PCR analize po opravljenih ukrepih ter razkuževanje molznih enot med kravami in seskov po molži.

Nalezljivi povzročitelji mastitisa (Staph. aureus, Str. agalactiae…) in roboti so slaba kombinacija. Če se odločate za robota, vsekakor preverite status vaše črede pred uvedbo robotske molže. Če robota že imate ne tvegajte in uporabljajte razkuževanje enot med molžami in razkuževanje seskov po molži in redno preverjajte pravilnost nastavitev robota in uporabe razkužil.

 

Avtorica: Hana Hrovatin, dr.vet.med, Animalis, d.o.o.