Ljudje so (poleg živih živali in transportnih sredstev) med najpomembnejšimi prenosniki bolezni na prašičjih farmah. Z ljudmi na kmetijo prihajajo novi povzročitelji, lahko npr. tudi Afriška prašičja kuga. Ljudje pogosto tudi prenašajo povzročitelje bolezni med skupinami in / ali objekti na kmetiji.
Tveganje in prenos lahko preprečimo z enostavnimi, a ključnimi ukrepi biološke varnosti: s higieno rok, obuval in obleke.
Kljub enostavnosti, nizkim stroškom in majhni porabi časa, so ti ukrepi pogosto pozabljeni ali jih na kmetiji izvajamo preveč površno. Z razkuževanjem rok z razkužilnim milom, razkuževanjem obutve in menjavo oblačil lahko preprečimo širjenje patogenov.
Gre za zelo majhen napor, ki bi resnično moral postati avtomatizem med kmeti in delavci na kmetiji. Študije so jasno dokazale, da so vzorci škornjev delavcev pomemben dejavnik za prenos salmonele. (Trans. Vet Med., 2011).
Slika 1: Prikaz št. mikroorganizmov, ki so zrasli na gojišču, vzorci so vzeti iz umazanih škornjev, škornjev spranih z vodo in razkuženih škornjev (vir: ILVO, Univerza Gent).
Če so dezinfekcijske kopeli ustrezno uporabljene in nameščene na strateških mestih, so dober dodaten ukrep za biološko varnost farme. Poleg tega prisotnost kopeli za obuvala poveča ozaveščenost osebja in obiskovalcev na pomen biološke varnosti na kmetijah (Amass et al., 2000; Pritchard, 2003).
Slika 2: Za razkuževanje obuval lahko uporabljamo dezinfekcijsko bariero (kot na sliki 2) ali banjico (slika 3). Prednost prve je, da vanjo lahko stopimo tudi z nižjim obuvalom. Slabost pa, da jo težje temeljito očistimo.
Prednost banjice z razkužilno raztopino je lažje pranje in vzdrževanje čistoče, slabost pa je, da vanjo lahko stopimo le v škornjih. Pri obeh je pomembno, da sta čisti in da v njih vzdržujemo primerno koncentracijo razkužila.
Kopeli uporabljamo na vstopu v vsak objekt in tudi na prehodih med posameznimi skupinami/kategorijami živali.
Pred uporabo kopeli ali bariere je potrebno temeljito čiščenje obuval, ki z njih odstrani vso organsko snov (glejte sliko 3).
Slika 3: Pravilna uporaba razkužilne kopeli. Pomembno je predhodno čiščenje obuval in redno menjanje delovne raztopine razkužila.
POMEN DOBRE HIGIENE ROK
Poleg higiene obuval je za preprečevanje prenosa patogenih mikroorganizmov izrednega pomena dobra higiena rok. To je več kot le hitro umivanje rok pod pipo, da odstranite umazanijo. Umivanje rok naj bo temeljito, za umivanje rok uporabljajte razkužilno milo ali milo in razkužilo za roke.
Samo redna in temeljita higiena rok pomaga preprečiti širjenje okužb.
S pravilno izvedenimi postopki biološke varnosti lahko preprečimo vnos bolezni na kmetijo in raznos bolezni znotraj kmetije.
Biološka varnost deluje po principu najšibkejšega člena: majhne nedoslednosti in površno, neredno izvajanje sicer enostavnih postopkov, imajo lahko velik vpliv na tveganje in lahko privedejo do slabšega zdravstvenega stanja živali, slabših rezultatov reje in velikih ekonomskih škod.
Avtor: Črtomir Praprotnik, dr. vet. med, Animalis, d.o.o.