Vprašanje, ki si ga tako strokovnjaki za prehrano kot kmetje pogosto zastavljajo je: "Od kod bosta prišla naslednja 2 kg mleka?" Tako kot v preteklosti se odgovor skriva v kombinaciji izboljšane genetike, boljšega upravljanja in izboljšane prehrane. V zadnjem času genetski napredek sodobnih krav molznic otežuje sposobnost zadovoljevanja prehranskih potreb, vendar se znanstveniki po vsem svetu trudijo, da bi bili v koraku z napredkom. Nekatere najnovejše prehranske raziskave so se osredotočile na razumevanje vloge holina, ki pomaga kravam izraziti njihov genetski potencial za proizvodnjo mleka.
ReaShure® z natančnim sproščanjem holina (Balchem Corp., Montvale, NJ) je bil prvič predstavljen pred več kot 25 leti. Zasnovan je bil kot odgovor na visoko stopnjo pojavnosti (40-60 %) zamaščenih jeter pri kravah molznicah v prehodnem obdobju. Zamaščenost jeter je klasičen simptom pomanjkanja holina. V nadaljnjih 25 letih so raziskave pokazale, da lahko dodatek ReaShure v prehodnem obdobju dosledno izboljša proizvodnjo mleka in zdravje krav. Novejše raziskave kažejo, da lahko krmljenje z ReaShure pred telitvijo izboljša zdravje in rast njihovih telet po rojstvu ter njihovo zmogljivost v prihodnosti. V tem dokumentu so povzete najnovejše raziskave, ki kažejo dosleden vpliv holina na proizvodnjo mleka.
REZULTATI ŠTUDIJ
Balchem proizvaja dve različici svojega izdelka, ki vsebujeta pred vampom zaščiten holin. ReaShure in bolj koncentrirano obliko, imenovano ReaShure-XC. Oba sta zasnovana tako, da pri krmljenju s priporočenimi količinami (ReaShure = 60 g/dan, ReaShure-XC = 30 g/dan) zagotavljata približno 13 g holinskih ionov na dan. V naslednjih raziskavah je bil uporabljen eden ali oba izdelka.
Na sliki 1 so prikazani odzivi prireje mleka s korekcijo energije (ECM) na dodajanje pred vampom zaščitenega holina v prehodnem obdobju, o katerih poroča metaanaliza Arshada in sodelavcev (2020). Na osi x je prikazana raven dodajanja holinskega iona. Os y prikazuje prirejo mleka s korekcijo energije krav v kontrolni skupini (brez holina) za vsak poskus. Povprečno povečanje mleka s korekcijo energije v vseh študijah je bilo 2,2 kg na dan v primerjavi s kontrolno skupino krav, donos ECM pa se je linearno povečeval z naraščajočo ravnijo krmljenja pred vampom zaščitenega holina (polna črta). Analiza je pokazala, da so bili odzivi ECM v posameznih študijah sicer različni, vendar so bili dosledno pozitivni. Opozoriti je treba tudi, da se je prireja ECM povečala ne glede na začetno prirejo mleka in da so se pozitivni odzivi pojavili v širokem razponu praks upravljanja in prehrane.
Številne prejšnje študije navedene v študiji Arshada in sodelavcev (2020) so spremljale odzive mlečnosti le nekaj tednov po telitvi. Študija Zenobija in sodelavcev (2018a) je bila prva, ki je spremljala učinkovitost do pozne laktacije (40 tedna). Krave, ki so bile krmljene s holinom (60 g/dan (12,9 g/dan holinovih ionov) iz ReaShure v obporodnem obdobju), so proizvedle 2,1 kg ECM na dan več kot krave v kontrolni skupini v vseh 40 tednih laktacije (slika 2). Če bi to preneslii na celotno 305 dnevno laktacijo, bi te krave v povprečju proizvedle približno 641 kg ECM več. Dodatek ReaShure ni vplival na vsebnost maščob in beljakovin, vendar se je prireja obeh znatno povečala.
Bollatti in sodelavci (2020b) so dokazali zelo podoben odziv na ReaShure kot Zenobi in sodelavci (2018a). V prvih 21 dneh po telitvi so krave z dodatkom ReaShure proizvedle 3,1 kg ECM na dan več kot krave v kontrolni skupini. Po prenehanju dodajanja ReaShure je bil ECM še naslednjih 12 tednov za 2,4 kg višji (slika 3). Mlečnost so spremljali do 25 tedna in ugotovili, da so krave, ki so bile krmljene z ReaShure v povprečju proizvedle 42,9 kg mleka v primerjavi s 40,9 kg pri kravah v kontrolni skupini. Na podlagi odziva po 9 tednih po dodajanju ReaShure bi te krave v 305 dneh proizvedle dodatnih 610 kg mleka. V 21 dnevnem obdobju dodajanja so imele krave krmljene z ReaShure običajno višji odstotek mlečne maščobe in znatno višjo mlečnost. Na količino mlečnih beljakovin krmljenje ReaShure ni vplivalo. V 12-tedenskem obdobju se je mlečna maščoba običajno povečala, na beljakovine pa holin ni vplival.
Nedavno so na Univerzi v Wisconsinu (Holdorf in sodelavci, 2023) poročali o prireji ECM do 100 dni po telitvi. V 21 dnevnem obdobju dodajanja po telitvi holin ni vplival na prirejo mleka in mlečnih komponent. Vendar se je v obdobju po dodajanju (od 22. do 100. dneva laktacije) pri kravah, ki so v obporodnem obdobju prejemale ReaShure-XC v priporočenem odmerku, v primerjavi s kravami v kontrolni skupini prireja ECM povečala (2,4 kg). Če bi se višja proizvodnja ohranila skozi 305 dnevno laktacijo, kot je predlagano v delih Zenobija in sodelavcev (2018a) ter Bollattija in sodelavcev (2020b), bi te krave v povprečju proizvedle dodatnih 657 kg ECM.
Delo Swartza in sodelavcev (2023) dodatno potrjuje koristi dodajanja ReaShure v obporodnem obdobju za proizvodnjo. Krave, ki so v obporodnem obdobju dobivale ReaShure-XC, so od telitve do 16. dneva laktacije v povprečju proizvedle 3,8 kg več mleka kot krave v kontrolni skupini. Med intramamarno izpostavljenostjo LPS (od 17. do 21. dneva) se je mlečnost krav znatno zmanjšala, vendar so krave, ki so dobivale dodatek ReaShure-XC ohranile prednost pri mlečnosti. V naslednjem obdobju (od 22. do 84. dneva) so krave, ki so dobivale dodatek ReaShure-XC, v povprečju proizvedle 3,5 kg več mleka na dan kot krave v kontrolni skupini. Predvidena prednost pri prireji mleka v celotni 305 dnevni laktaciji bi bila 1007 kg več mleka na kravo.
POVZETEK
Že metaanaliza je pokazala, da se je zaradi dodajanja pred vampom zaščitenega holina povečala količina mleka in ECM. Če 21 študijam, ki jih je povzel Arshad (2020), dodamo še novejše študije Holdorfa in sodelavcev (2023) ter Swartza in sodelavcev (2023), to ugotovitev še potrdimo. Čeprav se o natančnih načinih, kako holin vpliva na mlečnost še vedno razpravlja, je povečana mlečnost odličen pokazatelj izboljšanega zdravja in dobrega počutja krav. Najverjetneje so pri tem udeležene izboljšave v presnovi lipidov in ogljikovih hidratov, zlasti v jetrih. Glede na vlogo holina kot donorja metilnih skupin (epigenetika, izražanje beljakovin), pri celični strukturi, delovanju in celovitosti (črevesja, mlečne žleze) ter imunosti (funkcionalnost, vnetja) pa so zagotovo možni tudi drugi dejavniki, ki prispevajo k boljši proizvodnosti. Čeprav so morda še neodkrite koristi krmljenja krav s pred vampom zaščitenim holinom tudi v kasnejši laktaciji, je očitno, da je to koristno v obporodnem obdobju. Obravnavani dolgoročni učinki v teh študijah na uspešnost laktacije izhajajo iz ciljno usmerjene uporabe v zelo kratkem obdobju: le 21 dni pred do 21 dni po telitvi.
Več kot 25 univerzitetnih študij je dosledno dokazalo, da se z dodajanjem pred vampom zaščitenega holina v prehodnem obdobju izboljša uspešnost laktacije. V študijah, ki so navedene zgoraj, je bilo povprečno povečanje prireje mleka za 725 kg na kravo v 305 dnevni laktaciji. Če bi povprečni odziv 21 študij o katerih so poročali v analizi Arshad in sodelavci (2020) prenesli na 305-dnevno laktacijo, bi bila povečana prireja ECM 664 kg. Vse krave imajo za doseganje optimalne produktivnost v prehodnem obdobju potrebo po dodatnem holinu.
Relativno majhna naložba za zagotavljanje tega potrebnega hranila v dobro opredeljenem kratkem in kritičnem časovnem obdobju se lahko izredno obrestuje v nadaljni laktaciji in tudi v prihodnosti.
REFERENCE
U., M. G. Zenobi, C. R. Staples, and J. E. P. Santos. 2020. Meta-analysis of the effects of supplemental rumen-protected choline during the transition period on performance and health of dairy cows. J. Dairy Sci. 103:282–300.
Bollatti, J. M., M. G. Zenobi, N. A. Artusso, G. F. Alfaro, A. M. Lopez, B. A. Barton, C. R. Staples, and J. E. P. Santos. 2020b. Timing of initiation and duration of feeding rumen-protected choline affects performance of lactating Holstein cows. J. Dairy Sci. 103:4174–4191.
Holdorf, H. T., S. J. Kendall, K. E. Ruh, M. J. Caputo, G. J. Combs, S. J. Henisz, W. E. Brown, T. Bresolin, R. E. P. Ferreira, J. R. R. Dorea, and H. M. White. 2023. Increasing the prepartum dose of rumen-protected choline: Effects on milk production and metabolism in high producing Holstein dairy cows. J. Dairy Sci. 106:5988-6004.
Santos, J.E.P., U. Usman. 2023. Choline: A required nutrient for transition dairy cows. Feedstuffs. June 2023, page 17.
Swartz, T. H., B. J. Bradford, L. K. Mamedova, and K. A. Estes. 2023. Effects of dietary rumen-protected choline supplementation to periparturient dairy cattle on inflammation, metabolism, and performance during an intramammary lipopolysaccharide challenge. J. Dairy Sci. In Press.
Zenobi, M. G., R. Gardinal, J. E. Zuniga, A. L. G. Dias, C. D. Nelson, J. P. Driver, B. A. Barton, J. E. P. Santos, and C. R. Staples. 2018a. Effects of supplementation with ruminally protected choline on performance of multiparous Holstein cows did not depend upon prepartum caloric intake. J. Dairy Sci. 101:1088–1110.