Krave z visoko proizvodnjo so zdrave krave.
To so na različne načine povedali različni raziskovalci. Gre za spoznanje, da bolne krave, ki so pod stresom, preprosto niso tako uspešne kot zdrave krave s podobno genetiko in enakim obrokom. Ko kmetje izboljšajo udobje, zdravje in prehrano krav (skupno dobro počutje krav) se proizvodnja mleka neizogibno poveča. Holin je hranilo, ki ima v telesu ključne vloge, ki prispevajo k boljšemu počutju krav, zlasti v prehodnem obdobju, ko tega hranila primanjkuje.

Če je boljša proizvodnja mleka pokazatelj boljšega počutja, potem je položaj holina kot potrebnega hranila za zdravje krav v literaturi dobro uveljavljen, saj je v strokovno pregledanih univerzitetnih raziskavah vedno znova in dosledno izboljševal proizvodnjo mleka. O natančnem načinu(-ih), s katerim(-i) holin izboljšuje proizvodnost krav, se še vedno raziskuje in razpravlja. Raziskave kažejo na številne možnosti, vključno z zmanjšanjem zamaščenosti jeter, boljšo presnovo lipidov, zmanjšanjem števila presnovnih bolezni, zmanjšanjem vnetij, izboljšanjem imunske funkcije in izboljšanjem celične celovitosti in/ali celične proliferacije.

Potreba po holinu in metabolitih holina se poveča, ko se krave približujejo porodu (rast telet, sinteza mleziva in razvoj mlečne žleze zahtevajo holin). Hkrati se zmanjša vnos suhe snovi (in s tem tudi vnos holina), zaradi česar se poveča mobilizacija maščob, da se zagotovijo energetske potrebe krave. Učinkovita izraba povečane količine mobilizirane NEFA (nenasičenih maščobnih kislin) nujno zahteva holin. Ob dodajanju holina lahko opazimo povečano mlečnost, zmanjšano pojavnost presnovnih bolezni in stroškov povezanih z njihovim zdravljenjem ter zmanjšano število izločitev, povezanih z zdravstvenimi težavami krav.

Trenutne raziskave so pokazale, da je kritični časovni okvir za dodajanje holina (v obliki pred vampom zaščitenega holina) zelo ozko obdobje, približno 42 dni v obporodnem obdobju (21 dni pred do 21 dni po telitvi). Ko se poveča vnos suhe snovi in izboljša energijsko ravnovesje, zaradi česar se zmanjša mobilizacija maščob, se potreba po dodatnem holinu zmanjša. Vendar se je izkazalo, da se koristi v smislu izboljšane proizvodnje mleka nadaljujejo skozi celotno laktacijo zaradi večjega viška in perzistence mlečnosti skozi celotno laktacijo.


REZULTATI ŠTUDIJ

Balchem proizvaja dve različici svojega izdelka, ki vsebujeta pred vampom zaščiten holin. ReaShure in bolj koncentrirano obliko, imenovano ReaShure-XC. Oba sta zasnovana tako, da pri krmljenju s priporočenimi količinami (ReaShure = 60 g/dan, ReaShure-XC = 30 g/dan) zagotavljata približno 13 g holinskih ionov na dan. V naslednjih raziskavah je bil uporabljen eden ali oba izdelka.

Raziskave o učinkih na bolezni krav v prehodnem obdobju so lahko težavne zaradi razmeroma nizke stopnje pojavnosti posamezne bolezni. Študija Lime in sodelavcev (2012) je bila prva, ki je vključevala relativno veliko število živali (približno 180 krav na skupino). Rezultati te študije so prikazani v prvi tabeli. Opazili so znatno zmanjšanje pojavnosti klinične ketoze, mastitisa in obolevnosti. Pri kravah krmljenih z ReaShure so se metritis (30,1 %), klinična ketoza (64,6 %), dislokacija siriščnika (48,9 %), mastitisi (34,2 %), obolevnosti (32,7 %) in smrtnosti (36,6 %) zmanjšali za več kot 30 %, kar ima lahko pomembne ugodne gospodarske posledice.

V delu Arshada in sodelavcev (2020) so ugotovili zmanjšanje pojavnosti presnovnih bolezni v zgodnji laktaciji pri kravah, ki so bile krmljene s pred vampom zaščitenim holinom. Le pri pojavnosti zaostale posteljice in mastitisa je bila opazna statistično značilna razlika.

Eden od možnih načinov delovanja s katerim lahko pred vampom zaščiten holin izboljša zdravje črede in poveča mlečnost, je zmanjšanje kopičenja lipidov v jetrih v prehodnem obdobju. Delo, ki sta ga opravila Arshad in Santos (2022) je omogočilo nov vpogled v vpliv kopičenja lipidov v jetrih na zmogljivost živali. Preglednica 2 prikazuje vpliv razmeroma majhnega povečanja kopičenja trigliceridov v jetrih na pojavnost različnih presnovnih bolezni. V večini primerov se s povečanjem kopičenja maščob v jetrih poveča tudi pogostost presnovnih bolezni.

Študije kažejo različne rezultate o vplivu pred vampom zaščitenega holina na kopičenje maščobe v jetrih, vendar na te rezultate vplivata vnos suhe snovi in povečanje mlečnosti (energijska bilanca in mobilizacija maščobe). V študiji Zenobija in sodelavcev (2018) je bil z uporabo modela presušenih krav z omejenim vnosom krme posebej preučen vpliv dodatka ReaShure na kopičenje jetrne maščobe neodvisno od mlečnosti. Rezultati te študije so prikazani na sliki 1. Jasno je, da je dodatek ReaShure v naraščajočih odmerkih linearno zmanjšal kopičenje maščobe v jetrih. ReaShure izboljša sposobnost jeter, da v prehodnem obdobju prenašajo maščobe iz jeter, s čimer zmanjšuje negativne učinke zamaščenosti jeter na zdravje krav.

Poindexter in sodelavci so na veliki komercialni kmetiji z velikim številom krav molznic raziskovali koristi ReaShure za zdravje. Pomembno je upoštevati, da so bile vse krave krmljene s skupnim obrokom, ki je po telitvi vključeval ReaShure. Morebitne razlike bi bile povezane z učinki dodatka ReaShure pred telitvijo. V tabeli 3 so navedeni rezultati študije glede zdravstvenega stanja. Dodatek ReaShure pred telitvijo je zmanjšal pojavnost mlečne mrzlice. Poleg tega se je odstotek krav, ki so bile do 300. dneva po telitvi izločene znatno zmanjšal pri kravah, ki so pred in po telitvi prejemale ReaShure (30,7 % pri kontrolni skupini v primerjavi s 25,6 % pri kravah, ki so prejemale ReaShure). To je bila predvsem posledica zmanjšanja števila krav, ki so bile prodane.


POVZETEK

Pri kravah, ki so bile krmljene z ReaShure, zlasti pred in po telitvi, je bilo ugotovljeno, da dajejo več mleka in so bolj zdrave. Obstaja več teorij, ki pojasnjujejo kako ReaShure koristi kravi v prehodnem obdobju. Ena od teorij pravi, da v obporodnem obdobju primanjkuje fosfatidilholina (PC), katerega strukturna sestavina je holin. Do tega pride zaradi povečanih potreb po holinu in holinskih metabolitih, ki so potrebni za rast ploda in maternice, sintezo kolostruma in proliferacijo celic mlečne žleze. Poleg tega krava zaradi negativnega energijskega ravnovesja mobilizira telesno maščobo, ki se v veliki meri presnavlja v jetrih. Lipoproteini z zelo majhno gostoto (VLDL) so potrebni za prenos maščob iz jeter, za njihovo sintezo pa je potreben PC. Če je preskrba s PC nezadostna, je sinteza VLDL zavirana, kar povzroči kopičenje maščob v jetrih. Sčasoma začne količina maščobe negativno vplivati na delovanje jeter in je povezana z vse večjimi negativnimi učinki na zdravje.

ReaShure že 25 let pomaga kravam pri dobrem prehodu iz dobe presušitve v zdravo in uspešno laktacijo. Dokazano je, da holin omogoča sintezo VLDL za prenos maščob iz jeter. Vendar je malo verjetno, da je to edini način delovanja holina, ki pozitivno vpliva na zdravje krav. Raziskave, ki potekajo, še naprej raziskujejo vlogo tega bistvenega in potrebnega hranila pri doseganju genetskega potenciala krav.



REFERENCE:

Arshad, U. and J. E. P. Santos. 2022. Hepatic triacylglycerol associations with production and health in dairy cows. J. Dairy Sci. 105:5393-5409.

Arshad, U., M. G. Zenobi, C. R. Staples, and J. E. P. Santos. 2020. Meta-analysis of the effects of supplemental rumen-protected choline during the transition period on performance and health of dairy cows. J. Dairy Sci. 103:282–300.

Lima, F. S., M.F. Sá Filho, L.F. Greco and J.E.P. Santos. 2012. Effects of feeding rumen-protected choline on incidence of diseases and reproduction of dairy cows. The Veterinary Journal. 193:140–145.

Poindexter, M. B., G. Negro, M. J. Granados, P. G. Loesia Lima, D. C. Ramos, D. M. Burgos, K. Estes, M. G. Zenobi, C. Zimmerman, J. E. P. Santos, and C. D. Nelson. 2023. Effects of prepartum choline supplementation on health, performance, and reproduction in Holstein cows. J. Dairy Sci. In Review

Santos, J.E.P., U. Usman. 2023. Choline: A required nutrient for transition dairy cows. Feedstuffs. June 2023, page 17

Zenobi, M. G., T. L. Scheffler, J. E. Zuniga, M. B. Poindexter, S. R. Campagna, H. F. Castro Gonzalez, A. T. Farmer, B. A. Barton, J. E. P. Santos, and C. R. Staples. 2018b. Feeding increasing amounts of ruminally protected choline decreased fatty liver in nonlactating, pregnant Holstein cows in negative energy status. J. Dairy Sci. 101:5902-5923.